nasze media Mały Gość 06/2024

pap/as

|

PAP

dodane 30.04.2024 12:54

Teleskop Hubble’a ma problem

NASA poinformowała, że wstrzymane są obserwacje naukowe przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

23 kwietnia wstrzymano jego obserwacje naukowe i teleskop wszedł w tryb bezpieczny, gdyż wykryto usterkę żyroskopu. Agencja zapewnia, że instrumenty naukowe działają stabilnie, podobnie jak cała reszta teleskopu. Inżynierowie NASA pracują nad przywróceniem poprawnego działania.

Teleskop Hubble’a posiada trzy żyroskopy. Przełączył się automatycznie w tryb bezpieczny, gdy jeden z żyroskopów wskazał błędne odczyty. Żyroskopy służą do mierzenia tempa obrotu teleskopu i pomagają w ustaleniu, w jakim kierunku jest skierowany. W trybie bezpiecznym obserwacje naukowe są wstrzymane i teleskop czeka na instrukcje z Ziemi.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony z Ziemi w 1990 roku. Krąży po niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości około 540 km. Posiada zwierciadło o średnicy 2,4 metra. Potrafi obserwować w zakresach ultrafioletu, widzialnym i bliskiej podczerwieni. Jest to projekt NASA, w którym współpracuje także Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Teleskop dokonał wielu przełomowych odkryć, które zwiększyły naszą wiedzę o Wszechświecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..