nasze media MGN 05/2024

pap/as

|

PAP

dodane 11.04.2024 11:35

Sonda stworzy "sztuczne zaćmienie"

Europejska sonda Proba-3 stworzy układ przypominający zaćmienie Słońca. Ten manewr, z użyciem dwóch elementów, oddalonych o 150 metrów, ma umożliwić wyjątkowo dokładne badanie korony naszej dziennej gwiazdy.

Europejska Agencja Kosmiczna planuje pionierską misję. W sierpniu tego roku w przestrzeń ma zostać wyniesiony nietypowy instrument. Będzie na nim testowana nowa technologia, przeznaczona do badania korony Słońca.

Korona wyjątkowo interesuje naukowców, ponieważ to właśnie w niej powstaje wiatr słoneczny i zjawiska odpowiadające za tzw. kosmiczną pogodę, oddziałującą na pojazdy kosmiczne, satelity, astronautów i na Ziemię.

Do najsilniejszych zjawisk tego typu należą koronalne wyrzuty masy, w czasie których w przestrzeń odlatują ogromne ilości gorącego gazu. Jednak korona jest milion razy ciemniejsza od tarczy Słońca, dlatego - aby ją badać - jasną tarczę trzeba zakryć.

Czytaj także: Sonda zbada Słońce

Dlatego zaćmienia słoneczne są tak cenne dla badających Słońce naukowców.

Do badania korony używa się też specjalnych instrumentów – koronagrafów. Niektóre, np. SOHO, pracują także w przestrzeni kosmicznej. Tarcza słońca jest w nich zakrywana przez specjalny element zwany okulterem. ESA planuje wysłanie instrumentu, w którym okulter będzie oddalony od koronografu prawie o 150 m. Wysłanie tak olbrzymiego satelity nie jest jednak praktyczne. W misji Proba-3 testowany będzie więc system nowego typu, który składał będzie się z dwóch oddzielnych, oddalonych od siebie modułów, precyzyjnie utrzymywanych w odpowiedniej pozycji w przestrzeni

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..