nasze media Mały Gość 04/2024

as

dodane 19.03.2024 09:09

Święty opiekun

Święty Józef, mąż Maryi był ziemskim opiekunem Pana Jezusa. Był cieślą i stolarzem. Wspominamy go 19 marca

Święty Józef był ziemskim opiekunem Pana Jezusa i mężem Maryi, pracował jako cieśla.

Co ciekawe, Ewangelie nie zapisują ani jednego słowa, jakie wypowiedział św. Józef. Jednak dowiadujemy się z nich, że był on odważnym, odpowiedzialnym, bardzo wierzącym i posłusznym Bogu człowiekiem. Ewangelie poświęcają mu łącznie 26 wierszy, a jego imię wymieniają 14 razy.

Mimo wysokiego pochodzenia Józef nie posiadał żadnego majątku. Na życie zarabiał stolarstwem i pracą jako cieśla. Zdaniem św. Justyna (ok. 100 - ok. 166), który żył bardzo blisko czasów Apostołów, św. Józef wykonywał sochy drewniane i jarzma na woły. Przygotowywał więc narzędzia gospodarcze i rolnicze. Zaręczony z Maryją, Józef stanął przed tajemnicą cudownego poczęcia. Św. Józef nie był według ciała ojcem Chrystusa. Był nim jednak według prawa żydowskiego jako prawomocny małżonek Maryi.

Józef postanowił dyskretnie się usunąć z życia Maryi, by nie narazić jej na zhańbienie i obmowy. Wprowadzony jednak przez anioła w tajemnicę, wziął Maryję do siebie, do domu w Nazarecie (Mt 1-2; 13; Łk 1-2). Podporządkowując się dekretowi o spisie ludności, udał się z Nią do Betlejem, gdzie urodził się Jezus. Po nadaniu Dziecku imienia i przedstawieniu Go w świątyni, w obliczu prześladowania ucieka z Matką i Dzieckiem do Egiptu. Po śmierci Heroda wraca do Nazaretu. Po raz ostatni Józef pojawia się na kartach Pisma Świętego podczas pielgrzymki z dwunastoletnim Jezusem do Jerozolimy. Niedługo potem prawdopodobnie zmarł. Miał najpiękniejszą śmierć i pogrzeb, jaki sobie można na ziemi wyobrazić, gdyż byli przy św. Józefie w ostatnich chwilach jego życia: Jezus i Maryja. Może dlatego tradycja nazwała go patronem dobrej śmierci.
Ikonografia zwykła przedstawiać św. Józefa jako starca. W rzeczywistości św. Józef był młodzieńcem w pełni męskiej urody i sił.

Pamiętacie piosenkę roratnią o św. Józefie "Strażnik skarbów"?

Teledysk Strażnik Skarbów
Mały Gość Niedzielny
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..