nasze media Mały Gość 04/2024

Adam Śliwa

dodane 28.02.2024 17:20

Módl się z Jezusem w II tygodniu Wielkiego Postu

O błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, o mądrość dla rządzących, by w zgodzie dbali o wszystkich Polaków

W II tygodniu Wielkiego Postu proponujemy modlitwę za Polskę, za rządzących, za tych, którzy decydują o naszym życiu.

W ponad tysiącletniej historii Polski mnóstwo było wydarzeń, z których można być dumnym. Było też sporo wstydliwych, pechowych lub zwyczajnie głupich historii. Z czego warto czerpać siłę, a w jakiej intencji trzeba się modlić, by już więcej się nie powtórzyło

Dziękujemy za:

Obalenie komunizmu

Polska jako pierwszy kraj zapoczątkowała upadek tego zbrodniczego systemu. Dzięki poświęceniu robotników i takich osób jak obecnie św. Jan Paweł II udało się to osiągnąć bez wojny najpierw w naszym kraju a potem w innych krajach europejskich.

Niepodległość

Dzięki współpracy, pomysłowości i bohaterstwie po ponad wieku zaborczej niewoli Polacy nie zapomnieli swojej historii ani tradycji. Wywalczyli niepodległość i zaczęli budować nowe państwo.

Konstytucję 3 maja

W bardzo trudnym czasie Polakom udało się dogadać i stworzyć nowoczesną, drugą na świecie i pierwszą w Europie, podstawową ustawę dla funkcjonowania państwa.

Demokrację szlachecką

W czasach, gdy rządzili absolutni władcy, w Polsce wykształcił się unikatowy system demokratyczny. Szlachta wzięła w swoje ręce rządy, czuła się odpowiedzialna za państwo i przez lata ten system się sprawdzał, dając podwaliny pod dzisiejszą demokrację.

Najlepszą jazdę świata

Husaria, ułani, szwoleżerowie. Przez wielki Polak na koniu zadziwiał walecznością i skutecznością. Polscy żołnierze, walcząc na całym świecie, zyskali uznanie sojuszników i szacunek przeciwników.

Wynalazki

Wycieraczki samochodowe, wykrywacz min, peryskop, spinacz, pierwszy spawany most drogowy, lampa naftowa… - to wynalazki Polaków, rzeczy, których używamy do dziś.

Naukowców

Witaminy niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia – ich znaczenie odkrył i nazwę wymyślił prof. Kazimierz Funk. Określenia „witaminy” używa dziś cały świat.

W historii Polski wielu było wybitnych naukowców, literatów, artystów o światowej sławie było.

 

Oby się nie powtórzyły:

Brak zgody, zdrada Polski

Myślenie tylko o własnym interesie, kiedy to przekupstwo prowadziło do zrywania sejmów, bratobójczych walk i współpracy z wrogiem. Symbolem takiej zdrady stała się Targowica. W rezultacie Polska utraciła niepodległość.

Alkohol

Jego nadużywanie, to nie jest tylko historyczny problem Polaków. Także dziś alkohol, co nie jest naszą dumą, jest powodem wielu nieszczęść w rodzinie, w pracy, utraty majątku a nawet przyczyną śmierci.

Użycie wojska do walki z wolnością

W czasach komunistycznych Wojsko Polskie wykorzystywano do walki z własnym społeczeństwem. To wstyd, że komuniści, którzy też byli Polakami występowali przeciw swoim.

Potop

Najazd Szwedów w 1655 roku byłby kolejną zwykłą wojną XVII wieku, gdyby nie masowe przechodzenie na stronę wroga, przez które udało mu się zająć prawie cały kraj.

Zabójstwo prezydenta

Doszło do niego w początkach istnienia II Rzeczpospolitej. Atmosfera walki politycznej i nienawiści była tak ostra, że doprowadziła do zabójstwa pierwszego prezydenta, Gabriela Narutowicza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..