nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 22.02.2024 16:18

Módl się z Jezusem

Żeby wojna się skończyła w ojczyźnie Pana Jezusa, by w Ziemi Świętej nastał pokój

O. Włodzimierz Mamala, franciszkanin

Bazylika Grobu Pańskiego

Cały czas dla pielgrzymów otwarta jest Bazylika Grobu Pańskiego, ale ponieważ trwa wojna Grób Pański nawiedzają głównie miejscowi chrześcijanie, których w Ziemi Świętej jest ok. 200 tys. Najczęściej to imigranci z Indii, Filipin czy Sri Lanki, którzy pracują w Izraelu. Przy Grobie Pańskim i na Kalwarii – w historycznych miejscach, gdzie Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie dokonał zbawienia ludzkości, sprawowana jest liturgia.

W sobotę, kiedy Żydzi mają Szabat i potem w niedzielę – przy Grobie Pańskim jest więcej ludzi. Od wybuchu wojny w bazylice codzienna procesja światła kończy się adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o pokój. W intencji ustania konfliktu odprawiamy też Msze św., a w każdy piątek na ulicach Jerozolimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W konflikcie izraelsko-palestyńskim każda strona ma swoje racje i swoje tragedie. Dlatego trzeba się modlić, by ta wojna jak najszybciej się skończyła.

 

Siostra Benigna, elżbietanka

Dom Polski w Jerozolimie

Dwa miejsca w Jerozolimie mają dla polskich pielgrzymów szczególne znaczenie. To Stary Dom Polski i Nowy Dom Polski, czyli domy dla pielgrzymów prowadzone przez siostry z Polski, elżbietanki. Przed wybuchem wojny nasze domy tętniły życiem – zatrzymywali się w nich Polacy, przybywający do Ziemi Świętej. Tu mogli poczuć skrawek Polski w sercu Jerozolimy – usłyszeć rodzimą mowę, skosztować polskiej kuchni, wziąć udział w Mszy św. sprawowanej w ojczystym języku.

Niedaleko stąd także na Stare Miasto, gdzie znajduje się bazylika Grobu Pańskiego – szczególnie licznie odwiedzana przez pielgrzymów w okresie Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy. Teraz nasze domy świecą pustkami, sporadycznie pojawiają się w nich pielgrzymi, m.in. z Indonezji, którzy docierają do Ziemi Świętej bezpieczniejszą drogą, przez Jordanię. Pomału pojawiają się też pojedynczy pielgrzymi z Polski. Każdego dnia modlimy się, żeby zarówno w Ziemi Świętej, jak i w Ukrainie nastał pokój.

Więcej w marcowym numerze "Małego Gościa"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..