nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

pap/as

|

PAP

dodane 17.01.2024 10:04

Światowy Dzień Pizzy

Dla prawie 90 procent Włochów to najważniejszy narodowy symbol ich kuchni.

Na obchody tego dnia wybrano uroczystość świętego Antoniego Opata, który jest patronem między innymi ognia i wszystkich zawodów z nim związanych. W tym roku przebojem jest pizza w kształcie sześcianu.

Zgodnie z długą tradycją w Neapolu piekarze pizzy, czyli pizzaioli mają pół dnia wolnego z okazji uroczystości ich patrona. To również z ich inicjatywy ustanowiono 17 stycznia Światowym Dniem Pizzy.

We Włoszech co roku wypieka się 2,7 miliarda placków. Powstają z 200 tysięcy ton mąki, 225 tysięcy ton mozzarelli, 260 tysięcy ton sosu pomidorowego.

Ten najbardziej znany symbol włoskiej tradycji kulinarnej i jeden z filarów gospodarki generuje roczne obroty w wysokości około 15 miliardów euro, a w branży tej pracuje na stałe ponad 100 tysięcy osób, zaś drugie tyle - dorywczo.

Najwięcej pizzy zjadają Amerykanie - 13 kilogramów przypada średnio na każdego.

W Europie prowadzą oczywiście Włosi - 7,8 kilograma. Na drugim miejscu wśród konsumentów są Hiszpanie, a na kolejnych Francuzi i Niemcy.

Pizza, podkreślili uczestnicy sondażu, jest daniem rodzinnym i najpopularniejszym motorem życia towarzyskiego.

Ponad jedna trzecia Włochów piecze ją też w domu.

W 2017 roku, przypomina się, sztuka wypieku pizzy przez piekarzy z Neapolu została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, co uczczono hucznymi obchodami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..