nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

Gabriela Szulik

dodane 04.12.2023 16:33

Barbara, Basia, Baśka

4 grudnia wspominamy św. Barbarę, patronkę nie tylko górników

Niewiele wiemy o jej życiu. Nie ma nawet historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. W ciągu wieków powstało o Barbarze wiele legend. Jeden z przekazów mówi, że była córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejsza płn.-zach. Turcja) i poniosła śmierć męczeńską w 306 r. za to, że nie chciała wyrzec się wiary. Uwięzionej i skazanej na śmierć przez ścięcie udało się uciec z wieży, ale ojciec zdołał ją schwytać i kazał ściąć.

Dlatego często jest przedstawiana na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach, w długiej szacie, trzymającą kielich z hostią, miecz.

Barbara jest czczona przede wszystkim jako patronka górników, którzy obrali ją za swoją patronkę bo uciekając z więzienia, Barbara miała się przecisnąć przez skalną szczelinę. Jest też Barbara patronką marynarzy, architektów, różnych grup budowlanych, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy, a nawet więźniów i flisaków.

W Polsce wielkim czcicielem męczennicy był m.in. św. Stanisław Kostka. W 2009 roku na swoją patronkę wybrały ją sobie Starachowice a w miejscowości Strumień powstało pierwsze na Śląsku sanktuarium św. Barbary.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..