nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

pap/as

|

PAP

dodane 11.09.2023 13:40

Podwodny klej kukurydziany

Uzyskiwany z niedrogich substancji i w wyniku nieskomplikowanego procesu klej opracowali naukowcy z Purdue University (USA).

Łatwy do uzyskania klej, który zyskuje na wytrzymałości w kontakcie z wodą, może znaleźć zastosowanie w medycynie, budownictwie, kosmetologii, a nawet... rekonstrukcji raf koralowych – informuje pismo „ACS Applied Materials & Interfaces”.

Nowy klej otrzymywany jest z zeiny (podobnego do glutenu białka, które występuje w kukurydzy) oraz kwasu garbnikowego. Zdaniem twórców klej można jeszcze udoskonalić, a jego zastosowania mogą być bardzo różnorodne.

Prof. Gudrun Schmidt i jej współpracownicy z Purdue University przeprowadzili eksperymenty z podwodnym klejem na różnych powierzchniach i w różnych roztworach, w tym wodzie morskiej, solance, wodzie z kranu i wodzie dejonizowanej.

„Co ciekawe, rodzaj roztworu nie ma dużego wpływu na właściwości kleju, ale rodzaj podłoża już tak – powiedziała Schmidt. - Dodatkowym nieoczekiwanym rezultatem był wzrost siły wiązania w czasie pod wpływem wody, odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych klejów opartych na pochodnych ropy naftowej. Początkowa przyczepność pod wodą była silniejsza w porównaniu z przyczepnością na stole laboratoryjnym, co sugeruje, że woda zwiększa przyczepność kleju pod wodą.”

„Klej można bardzo łatwo wytworzyć w laboratorium lub poza nim, w każdym miejscu na świecie” – zaznaczyła prof. Schmidt. Jak wskazała, inne zespoły opracowują kleje naśladujące substancje stosowane przez małże, pąkle, ostrygi i inne morskie zwierzęta, aby przylegać do dna morskiego i innych mokrych powierzchni, jednak tamte preparaty są w pełni syntetyczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..