nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

pap/as

|

PAP

dodane 08.09.2023 12:52

Nietoperze z młyna

Stary młyn we wsi Pierściec w gminie Skoczów stanowi kolonię rozrodczą rzadkiego gatunku nietoperza – podkowca małego. Te latające ssaki zostaną objęte dodatkową ochroną.

Wyjątkowe jest to, że nie tylko nietoperze są tu lokatorami, bowiem ten zabytkowy obiekt jest domem państwa Gawkowskich, którzy od lat opiekują się latającymi ssakami. Z uwagi na zagrożenia, z którymi muszą mierzyć się nietoperze tego gatunku, Regionalna Dyrekcja z Katowic planuje przeprowadzenie działań z zakresu ochrony czynnej” – zakomunikowały w piątek służby prasowe Dyrekcji.

Według Urszuli Gawkowskiej nietoperze w liczącym około stu lat młynie są odkąd ona pamięta. Podkowce małe pomieszkują zarówno na strychu, jak i w piwnicy. „Mają tutaj bardzo dobre środowisko - dobry mikroklimat, a ponieważ nasza piwnica jest zrobiona ze skał, mają one tutaj swoje kryjówki, co im właśnie sprzyja. Towarzystwo nietypowych lokatorów przynosi zdecydowanie więcej zalet niż uciążliwości. Plusem jest to, że człowiek ma coś, czego inni nie mają, coś wartościowego, co nie każdy może mieć” – powiedziała Gawkowska, cytowana w komunikacie.

Gawkowskim najbardziej zależy na zmianie wizerunku nietoperzy wśród ludzi. Dając własny przykład, uświadamiają lokalnej społeczności, że warto je chronić. „Zależy mi, żeby zmienił się pogląd odnośnie nietoperzy. To są małe, bezbronne i przyjazne zwierzątka, które potrzebują naszej ochrony. Nie szkodzą nam w żaden sposób, a przyczyniają się do zmniejszania ilości owadów w otoczeniu” – wskazała Urszula Gawkowska.

Służby prasowe katowickiej RDOŚ poinformowały, że podkowiec mały występuje wyłącznie na południu Polski, w rejonach górskich i wyżynnych. „Należy do najmniejszych krajowych nietoperzy. Najbardziej charakterystyczną jego cechą jest narośl w kształcie podkowy, otaczająca nozdrza zwierzęcia. Nietoperz ten żywi się owadami, głównie komarami i ćmami, ale też pająkami i innymi bezkręgowcami. Żeruje w pobliżu częściowo odsłoniętych skał, w roślinności nadbrzeżnej górskich potoków oraz bukowych i mieszanych lasach porastających zbocza. Poluje również w pobliżu zabudowań gospodarskich” – wyjaśniły służby prasowe RDOŚ.

Na swoje schronienia podkowce wybierają strychy budynków, które szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło – dlatego też kolonie rozrodcze tego gatunku najczęściej zasiedlają kościelne poddasza. W zimie hibernują w niedalekich jaskiniach lub piwnicach. Zwierzęta te bardzo przywiązują się do obranych kryjówek, dlatego te same osobniki wracają każdego roku w te same miejsca. Letnie kolonie rozrodcze, takie jak w przypadku młyna w Pierśćcu, tworzą przede wszystkim samice, gromadzące się w większych grupach już w okresie maja.

Wszystkie gatunki nietoperzy występujące w Polsce objęte są ochroną ścisłą, dlatego zabronione są wobec nich wszelkie działania narażające je na ich zranienie lub śmierć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..