nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

pap/aś

|

PAP

dodane 07.09.2023 11:54

600 ratowników na ćwiczeniach

Pod Nowym Dworem Mazowieckim ćwiczą razem z Polakami grupy ratownicze z Ukrainy, Finlandii, Austrii, Czech, Belgii i Chorwacji. Scenariusz ćwiczeń obejmuje wystąpienie zagrożeń powodziowych wzdłuż Narwi i Wisły.

"New Wave 2023" to ćwiczenia związane z powodzią, ale rodzajów ćwiczeń jest kilkanaście. Dotyczą np. pożarów, poszukiwania ofiar trzęsień ziemi, są też ćwiczenia medyczne.

Ćwiczenia trwają od 5 września, zakończą się w piątek. Są prowadzone w trybie ciągłym, również w nocny. Jego organizatorem jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a gospodarzem Akademia Pożarnicza w Warszawie.

"Przygotowaliśmy dokładnie taki sam scenariusz, jaki zdarzył się rzeczywiście podczas powodzi w 2010 roku, gdy Polska po raz pierwszy poprosiła o międzynarodową pomoc ratowniczą" - powiedział Mariusz Feltynowski, komendant-rektor Akademii Pożarniczej w Warszawie.

Scenariusz zakłada, że w Polsce jest czas pomiędzy jedną a drugą falą powodzi, krajowe zasoby i sprzęt są niewystarczające i nasz kraj prosi o pomoc międzynarodową.

"Przyjechali do nas z 6 krajów ratownicy o trzech specjalizacjach: podwyższanie wałów przeciwpowodziowych, ewakuacja ludzi za pomocą łódek oraz pompy wysokiej wydajności. Ćwiczymy kompatybilność tych modułów" - wytłumaczył komendant.

W ćwiczeniach uczestniczą też Ukraińcy, bo Ukraina niedawno przystąpiła do Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..