nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

Gabriela Szulik

dodane 25.07.2023 09:34

Do zobaczenia...

Muzeum Mleka w Grajewie, na Podlasiu - Centrum Tradycji Mleczarstwa

Skąd bierze się mleko? Na pewno nie z kartonu, jak mówią czasem dzieci w przedszkolu. Żeby nikt o tym nie zapomniał, powstało na Podlasiu „mleczne muzeum”. Jedyne takie w Polsce. Warto poznać drogę mleczną. To naprawdę arcyciekawa historia.

Zaczyna się na… łące, gdzie pasie się krowa, Spotkasz na niej “kolorowe” zwierzęta, charakterystyczne dla polskiego przemysłu mleczarskiego oraz przekonasz się, jak ciekawa jest historia picia mleka i jego przetworów.i przez kolejne strefy – obory, czyli pomieszczenia dla krów, przetwórstwa, czyli wszystkiego, co powstaje z mleka, docieramy w końcu do kuchennej lodówki.

Muzeum Mleka w Grajewie – jedyne takie w Polsce – powstało w 2016 roku. To ciekawa atrakcja turystyczna Podlasia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy element wystawy zaprojektowano tak, by wiedzę połączyć z zabawą.

Kolejne strefy „opowiadają” o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Zwiedzający w formie interaktywnych zadań i aplikacji dowiadują się wielu ciekawostek o mleku, jego roli w historii i współczesnym świecie i poznają drogę, jaką mleko musi pokonać od krowy, indywidualnego rolnika aż do sklepu i domu.

Muzeum promuje Grajewo i cały region Podlasia jako stolicę polskiego mleczarstwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..