nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

Gabriela Szulik

dodane 12.07.2023 09:47

Do zobaczenia...

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy - jedyne takie w Europie

Historycy rzadko piszą, czym ludzie się myli. A temat, wydawałoby się oczywisty, kryje wiele tajemnic. W bydgoskim muzeum można poznać historię higieny, dowiedzieć się, jak dawniej produkowano mydło, gdzie nasze babcie miały toalety i czym był proszek zwany IXI.

Muzeum Mydła i Historii Brudu powstało we wrześniu 2012 roku. Wymyślili jej Daria i Adam, pasjonaci podróży i historii, zakochani w Bydgoszczy. Eksponaty: balie, tarki, dzwony do prania, stare mydła, prześcieradła, ręczniki, wiadra kupowane na targach staroci albo ofiarowane od przyjaciół i rodziny początkowo składowali w piwnicach i mieszkaniach. Potem z Obwoźną Pracownią Mydła jeździli po szkołach i zarabiali na muzeum. W końcu, 11 lat temu udało się otworzyć Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie historie pokazują przez ciekawostki, zabawne anegdoty i przede wszystkim przez zmysły: dotyk, węch i wzrok. Prowadzą też warsztaty mydlarskie, gdzie każdy możne sam wyprodukować mydełko o wybranym zapachu, kolorze i formie. i zabrać ze sobą.

Muzeum Mydła i Historii Brudu jest jednym z 10 najciekawszych muzeów w Polsce. Każdego roku odwiedza je ponad 45 tysięcy osób

Jesteśmy otwarci codziennie od 10.00 do 18.00 przy ulicy Długiej 13 w Bydgoszczy - informują właściciele na stronie internetowej muzeum.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..