nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

pap/as

|

PAP

dodane 06.07.2023 08:52

Zdejmowanie korony

Korona królewska jest zdejmowana z wieży bazyliki Mariackiej w Krakowie, by trafić do pracowni konserwatorskiej. Na swoje miejsce powinna wrócić we wrześniu.

Koronę zdejmuje metodą alpinistyczną - przy pomocy podnośnika i lin - ekipa świadcząca usługi wysokościowe. Wszystkie elementy korony zostaną włożone do kosza i sprowadzone na ziemię.

Koronę królewską zamontowano na iglicy hełmu w 1628 r. Jej powstanie związane jest z objawieniami włoskiego jezuity ojca Gulio Mancinellego, w których Maryja poleca nazywać się Królową Polski. Korona pierwotnie wykonana została z drewna w pracowni stolarza Endrissa, obita blachą i pomalowana złotą farbą. Następną, zachowaną do dziś koronę wykonano w roku 1666, a więc w 10. rocznicę lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza (1656) i oficjalnego już ogłoszenia Maryi patronką i królową Polski. Miedziana korona z 1666 r. jest najprawdopodobniej kopią korony z 1628 roku.

Prace konserwatorskie obejmą wszystkie elementy złoconej korony, a kluczowym działaniem będzie pozłocenie jej metodą galwaniczną, dzięki której warstwa złota będzie grubsza i bardziej oporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Renowacja ma zahamować proces niszczenia oraz przywrócić walory estetyczne obiektu. Podczas konserwacji korony równolegle prowadzone będą działania przy poszczególnych elementach wieży. Odnowione zostaną drewniane podesty wokół iglicy, elementy kamienne i ceglane na całej powierzchni wieży oraz poszycie dachowe.

Proboszcz bazyliki mariackiej ksiądz infułat Dariusz Raś przypomniał, że ostatnią renowację korona przeszła 25 lat temu. "Teraz jest dobry czas na tego typu działanie, ponieważ w tym roku obchodzimy 45. rocznicę wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO" - zauważył.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..