nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

KAI/Gabriela Szulik

dodane 12.06.2023 09:25

Satelita z Watykanu

Z nanoksiążką książką papieża Franciszka SpeiSat wystartuje z amerykańskiej bazy w Vandberg w Kalifornii

 

W poniedziałek, 12 czerwca o godzinie 23.19 czasu środkowoeuropejskiego z amerykańskiej bazy w Vandenberg w Kalifornii wystartuje SpeiSat – pierwszy satelita watykański, którą na orbitę wyniesie 70-metrowa rakieta Falcon 9.

Na pokładzie znajdzie się książka papieża Franciszka z modlitwą odmówioną na opustoszałym Placu Świętego Piotra 27 marca 2020 podczas szalejącej pandemii Covid 19 a także „Deklaracją o ludzkim braterstwie”, podpisaną w Watykanie 11 czerwca 2023 r.

160 stron książki zostało skompresowanych do nanoksiążki wielkości główki od szpilki. Jest ona ledwo widoczna i waży mniej niż gram. Chip zawiera 222 655 znaków tekstu. Ale, jak twierdzą technicy, gdyby chodziło tylko o tekst, można by go napisać na czubku czterech szpilek. Prawie całą cyfrową przestrzeń zajmują zdjęcia ilustrujące książkę.

SpeiSat natomiast jest wielkości pudełka po butach i waży dwa kilogramy, a zespół młodych naukowców z Politechniki Turyńskiej pod kierownictwem Sabriny Corpino, profesora na Wydziale Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, zbudował go w trzy miesiące.

Oprócz misji religijnej, satelita ma dokonywać pomiaru pola magnetycznego Ziemi za pomocą magnetometrów w trzech osiach. SpeiSat został pobłogosławiony w Rzymie przez papieża Franciszka w przeddzień jego pierwszej hospitalizacji 29 marca bieżącego roku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..