nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

pap/aś

|

PAP

dodane 15.05.2023 09:26

Lecznicze nietoperze

Białko ASC2, które pomaga nietoperzom przetrwać infekcje wirusowe, może być inspiracją dla opracowania nowych terapii przeciwzapalnych – informuje pismo „Cell”.

Nietoperze znane są ze swojej zdolności do przenoszenia groźnych wirusów (choćby eboli) bez poważniejszych następstw dla ich zdrowia. Naukowcy z Duke-NUS Medical School w Singapurze odkryli białko, które może być inspiracją do stworzenia nowych strategii zwalczania chorób zapalnych u ludzi.

Zespół z Duke-NUS odkrył, że białko nietoperza o nazwie ASC2 ma niezwykle dużą zdolność do hamowania kompleksów białek zwanych inflamasomami, Są to wewnątrzkomórkowe kompleksy białkowe, które odpowiadają za inicjowanie procesów zapalnych na skutek zakażeń lub stresu komórkowego. ograniczając w ten sposób stan zapalny. Zbyt silna reakcja zapalna powoduje poważne objawy wielu chorób.

Następnym krokiem zespołu ma być zbadanie potencjału ich odkryć w leczeniu ludzi. „Złożyliśmy patenty na podstawie tej pracy i szukamy komercyjnych partnerów w celu opracowania leków na ludzkie choroby wywołane przez inflamasomy" – powiedział prof. Wang.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..