nasze media MGN 07/2024

pap/aś

|

PAP

dodane 11.04.2023 06:00

"Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy"

Rozpoczyna się konkurs IPN "Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy". Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi historią ich regionu i uwrażliwienie ich na zapomniane miejsca pamięci narodowej - powiedział PAP rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz. Zgłoszenia są przyjmowane do 23 maja.

 "IPN już po raz drugi ogłasza ogólnopolski i polonijny konkurs literacko-poetycki +Nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy+. Chcemy, aby uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w kraju i za granicą. Naszą propozycję kierujemy także do uczniów szkół polonijnych i polskich na całym świecie. Formuła zakłada wykonanie dokumentacji fotograficznej wybranego miejsca pamięci, które znajduje się naszej najbliższej okolicy, a później napisanie krótkiego utworu literackiego nawiązującego do tego miejsca pamięci, a także do okoliczności powstania danego upamiętnienia - powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.

"Celem konkursu jest zainteresowanie młodych ludzi historią ich regionu i uwrażliwienie ich na zapomniane, a często także zaniedbane miejsca pamięci narodowej. To może być mogiła żołnierska, kapliczka upamiętniająca wydarzenie historyczne lub podobne miejsca, których jest wokół nas mnóstwo, ale przechodzimy obok nich i nie dostrzegamy ich. Chcemy, aby młodzi ludzie przez poszukiwanie i opisywanie takich miejsc zgłębiali lokalną historię i wydarzenia, które rozgrywały się w okolicy ich zamieszkania, a historia stała się dla nich inspiracją do pogłębiania wiedzy historycznej" - wyjaśnił.

IPN podał, że prace będą oceniane w kategoriach szkół podstawowych (11-14 lat) i średnich (15-19 lat).

"Na terenie Polski znajduje się wiele niezarejestrowanych miejsc pamięci. Są to odchodzące powoli w zapomnienie i niszczejące pomniki, kapliczki, mogiły czy tablice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Ludzie, którzy dbali o te miejsca również odchodzą. Zadanie polega na upamiętnieniu w formie zdjęć i krótkiej formy literackiej (wiersza, fraszki, tekstu piosenki, opowiadania, pamiętnika lub reportażu) nawiązującej do wykonanej fotografii" - czytamy w regulaminie konkursu.

Zgłoszenia od uczestników będą przyjmowanie do 23 maja. Dla laureatów przewidziano nagrody.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..