nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023
dodane 27.03.2023 13:27

Targi bursztynu

Jubilerzy i bursztynnicy (252 wystawców) na Amberif Spring przyjechali do Gdańska z 15 krajów Europy, Afryki i Azji.

To największa i najważniejsza taka impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce kilka tysięcy firm jubilerskich zajmuje się bursztynem z czego ok. 80% zlokalizowanych jest w Gdańsku, światowej stolicy bursztynu, gdzie krzyżują się wszystkie bursztynowe szlaki.

Impreza, dwa razy w roku: wiosną i jesienią, organizowana jest już od 30 lat. Spotykają się tu wystawcy i kupcy, prezentując swoje najnowsze bursztynowe kolekcje.

Podczas czterodniowych targów odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce „Bursztynowe Rzemiosło”. Laureaci otrzymują wyróżnienia od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs jest promocja umiejętności czeladników i mistrzów, którzy od lat wykonują zawód jubilera bursztynnika oraz młodych ludzi, którzy uczą się złotnictwa albo dopiero rozpoczynają pracę w tym zawodzie".

Drugim konkursem, który odbywa się w Muzeum Bursztynu jest Amberif Selection na najlepszy produkt targów, czyli najlepiej zaprojektowaną i mistrzowsko wykonaną biżuterię z bałtyckim bursztynem. Nagrodę w tym konkursie wręcza minister rozwoju i technologii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..