nasze media MGN 05/2024

pap/aś

|

PAP

dodane 22.02.2023 11:34

Najmłodsi są okradani

Niemal co dziesiąte dziecko przyznaje, że zostało okradzione w grze komputerowej.

Cyfrowe przestępstwa są dla nich równie dotkliwe, co oszustwa w realu – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". "Aby się wyróżnić czy zwiększyć szanse swojej postaci w grach, do których najczęściej można dołączyć za darmo, trzeba użyć wirtualnych przedmiotów. Gracze zyskują je, wykonując zadania, pokonując przeciwników, kupując albo wymieniając się z innymi użytkownikami. Najrzadsze i najbardziej pożądane nabierają wartości – nie tylko wirtualnej. I wystawiają swoich posiadaczy na cel przestępców" – czytamy.

Michał Lewandowski z agencji San Markos, który zajmował się rynkiem platform umożliwiających wymianę wirtualnych dóbr, powiedział gazecie, że przy kradzieży przedmiotów w grach wykorzystywane są najczęściej takie same narzędzia jak przy klasycznych cyberoszustwach. "Dziecko może dostać wiadomość, że jest problem z jego kontem albo że musi je zweryfikować, bo inaczej zostanie ono wyłączone za złamanie regulaminu. Przestraszone podaje oszustom dane logowania i w tym momencie może się pożegnać ze swoim pieczołowicie zbieranym ekwipunkiem" – wyjaśnia.

Dziennik tłumaczy, że przestępca loguje się jako młody gracz, szybko transferuje przedmioty do własnej postaci, a potem sprzedaje je innym lub wystawia na specjalnej giełdzie. "Problem jest poważny – co piąte ze zbadanych dzieci spotkało się z sytuacją, w której ktoś namawiał je do kliknięcia w podejrzany link" – czytamy.

Aby ochronić dzieci przed tego rodzaju oszustwem, nigdy nie powinno się podpinać dziecku do konta swojej karty kredytowej.

Nic nie zastąpi jednak uwagi rodziców. "Przede wszystkim trzeba zainteresować się tym, co dziecko robi w grze, uczestniczyć w jego świecie. Dziecko naprawdę nie musi uczyć się na swoich błędach. Jeśli otrzyma phishingowego e-maila i omówi go wspólnie z opiekunem, będzie to dla niego ogromną wartością" – powiedział ekspert.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..