nasze media MGN 05/2024

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 06.02.2023 13:13

Z rzeki na wystawę

Trudno w to uwierzyć ale ten niemiecki transporter opancerzony kilkadziesiąt lat przeleżał w wodach Pilicy. Dziś znów jeździ.

Półgąsienicowy transporter opancerzony SdKfz 251/1 ausf. D armii niemieckiej z lat II wojny światowej zatonął w Pilicy w czasie nieudanej próby przejechania przez zamarzniętą rzekę w styczniu 1945 r. Transporter wydobyto z wody w marcu 1989 r. Trafił do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W ubiegłym roku został przewieziony do Muzeum Broni Pancernej, które jest oddziałem najważniejszego polskiego muzeum wojskowego.

Pojazd przez lata był prezentowany pod gołym niebem w Warszawie. Rok temu zaczął się jego generalny remont. Po rozkręceniu do ostatniej śrubki, wyczyszczeniu, naprawie lub wymianie uszkodzonych części transporter został przywrócony do pełnej sprawności. 

Takie pojazdy były symbolem niemieckich grenadierów pancernych, czyli żołnierzy towarzyszących działaniom czołgów. Transporter zabierał na pokład drużynę piechoty. Wersja produkcyjna D, charakteryzowała się uproszczonymi blachami, tańszymi i szybszymi w produkcji. Na bazie transportera powstawało wiele wersji specjalistycznych, oznaczanych cyfrą po numerze 251. Budowano pojazdy łączności, opancerzone ambulanse, nośniki armat a nawet wielkiego reflektora na podczerwień do oświetlania celów nocą.  

Z rzeki na wystawę

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..