nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

Gabriela Szulik

dodane 06.01.2023 15:56

Prowadzi ich gwiazda

Prawie 800 Orszaków Trzech Króli maszeruje nie tylko w Polsce

W tym roku pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda!” wyruszył 6 stycznia w Polsce i poza naszymi granicami Orszak Trzech Króli. W wydarzeniu bierze udział ok. 2 milionów osób.

Tegorocznym symbolem orszaku jest gwiazda betlejemska, która uświadamia, że do Boga prowadzi nie tylko wiara ale i rozum.

W Łodzi (patrz zdjęcie) Orszak Trzech Króli przeszedł ul. Piotrkowską. W role królów Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się w tym roku wyświęceni rok temu diakoni stali.

Łódzkiemu orszakowi towarzyszy akcja „Dar dla Nowonarodzonego”, w ramach której zbierane są fundusze na pomoc dzieciom z zespołem Downa i dzieci z Libanu.

Orszak Trzech Króli organizowany jest już od 2009 roku. Zaczęło się od ulicznych jasełek przygotowanych przez szkołę „Żagle” prowadzoną przez Stowarzyszenie „Sternik”. Obecnie orszak organizuje Fundacja Orszak Trzech Króli.

Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana uroczystością Trzech Króli jest jednym z pierwszych świąt. Został ono ustanowione w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim.

Od 2011 r. 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy, podobnie jak np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..