nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/aś

|

PAP

dodane 15.12.2022 18:00

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”

W czwartek w podrzeszowskiej Jesionce otwarte zostało Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

Otwarcie PCN zaplanowano na trzy dni. Czwartek był pierwszym dniem uroczystości, który zakończyła gala z koncertem, podczas którego można było usłyszeć „dźwięki kosmosu” czyli nagrane przez NASA odgłosy generowane przez poszczególne planety naszego układu słonecznego.

Placówka otwarta zostanie dla wszystkich w marcu przyszłego roku.

W PCN znajdują się m.in. wystawy interaktywne, laboratoria naukowe, w tym chemiczne i biologiczne oraz pracownie np. robotyczna. PCN będzie dysponować również wystawą mobilną. W sumie w placówce będzie 200 eksponatów, skupionych wokół takich zagadnień jak życie, przyroda i cywilizacja.

Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. mkw. Ok. 3 tys. mkw zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy.

Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu - lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja, informacja i telekomunikacja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..