nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 13.09.2022 14:38

Nowy sztandar

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek sztandar Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ojcem chrzestnym sztandaru jest prof. Andrzej Maczek, syn generała Stanisława Maczka, dowódcy pierwszej polskiej brygady zmotoryzowanej oraz 1 dywizji pancernej z czasów II wojny światowej. Matką chrzestną sztandaru została małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

"Sztandar gromadzi. Wokół sztandaru grupują się żołnierze. Sztandar jest znakiem. Sztandar jest centrum. Dlatego nadawany jest tym, którzy się sprawdzili, tak jak sprawdziło się Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przez osiem lat swojego działania, realizacji zadań od 2014 r. Dziękuję za to" - powiedział prezydent podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podlega Szefowi Sztaby Generalnego Wojska Polskiego. Jest odpowiedzialne za dowodzenie jednostkami wojskowymi  w czasie pokoju. Podczas czasu wojny dowodzi jednostkami wojskowymi, które nie podlegają Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Jest odpowiedzialne za szkolenie dowództw oraz sztabów wojsk i rezerw osobowych a także za przydzielanie nowego sprzętu.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..