nasze media Mały Gość 06/2024
dodane 22.08.2022 08:07

Na szlaku Wisły

Parchatka – tu znajduje się najdalej na wschód wysunięte zakole Wisły.

To wieś z długą historią. Wspominał już o niej kronikarz Jan Długosz. Położona przy drodze z Puław do Kazimierza Dolnego. Niedaleko Parchatki znajduje się najdalej na wschód wysunięte zakole Wisły. Potem rzeka skręca na zachód, by przez Warszawę i Toruń płynąć w stronę Gdańska.

Przez Parchatkę biegną dwa szlaki turystyczne: „Nadwiślański” (niebieski – ponad sto km) – z Annopola przez Kazimierz, Puławy do Dęblina – i czarny, z Puław do Purchatki. Jest też czerwony szlak rowerowy, zaczyna się i kończy w Puławach.

Ciekawa jest historia trzech krzyży stojących na wzgórzu w Parchatce. Właściwie historie są dwie. Jedna podaje, że postawiono je na polecenie Izabeli Czartoryskiej po śmierci Zofii Kickiej i jej dwójki dzieci. Zofia była wychowywana przez księżną. Druga mówi, że kiedy podczas epidemii w Parchatce wymierały całe rodziny, zrozpaczeni mieszkańcy postanowili wykonać trzy krzyże i wynieść na wzniesienie, by epidemię powstrzymać. W każdym razie warto odwiedzić to miejsce, bo z góry rozpościera się piękny widok na najbardziej wysunięty na wschód odcinek Wisły.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..