nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 14.07.2022 10:57

Na szlaku Wisły

Baranów Sandomierski - Wisła w tym miejscu oddziela województwo podkarpackie od świętokrzyskiego

 

Na zachodnim krańcu województwa podkarpackiego, z prawej strony Wisły, około 15 km przed Tarnobrzegiem leży Baranów Sandomierski, który już w 1354 roku z rąk Kazimierza Wielkiego otrzymał prawa miejskie.

W tym miejscu koniecznie zobaczyć trzeba cudny renesansowy pałac nazywany… Małym Wawelem. Jego pięknie zachowane wnętrza często wykorzystywano przy produkcji filmów z epoki. Tu chętnie i często spędzał czas Stefan Batory – w tamtym czasie zamek był własnością rodu Leszczyńskich. To dzięki nim do dziś jest podziwiany.

Wokół rozciąga się ogromny park. Warto przejść się jego ścieżkami. W trakcie spaceru można dosłyszeć szum przepływającej w pobliżu Wisły. Rzeka w tym miejscu oddziela województwo podkarpackie od świętokrzyskiego. Tu na początku ostatniej wojny rozegrała się bitwa i najbardziej udana akcja polskich saperów. 11 września 1939 roku rano rozpoczęli oni budowę mostu, który miał uratować artylerię polskich żołnierzy, wycofujących się aż z Górnego Śląska. Most był gotowy w ciągu dziewięciu godzin (!), a wojska uratowane. Niedaleko dawnej przeprawy przez Wisłę dziś kursuje prom.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione