nasze media Mały Gość 04/2024

Gabriela Szulik

dodane 29.06.2022 11:14

Na szlaku Wisły

Skoczów - „pierwsze miasto nad Wisłą od jej źródeł”

„Pierwsze miasto nad Wisłą od jej źródeł” – tak pisał o Skoczowie w XV wieku Jan Długosz, polski kronikarz. Rzeczywiście, to jedno z najstarszych miast Śląska Cieszyńskiego. Prawa miejskie otrzymało już w XIV wieku. Tędy, jak przez bramę, wjeżdża się w Beskid Śląski. Warto zatrzymać się w tym miasteczku nad Wisłą.

Wyznaczono tu kilka tras spacerowych. Jedna związana jest z życiem św. Jana Sarkandra, który w XVI wieku urodził się w Skoczowie. Szlak zaczyna się na rynku, przy domu, w którym święty przyszedł na świat. Od stacji kolejowej natomiast można wyruszyć w góry: na Równicę (szlak żółty) i przez Górki Wielkie w kierunku Błatniej (szlak zielony). A wałami nadwiślańskimi dotrzemy do Strumienia, Ustronia czy Wisły. Przez miasto biegnie kila szlaków rowerowych, m.in. Wiślana Trasa Rowerowa.

Nad Skoczowem góruje Kaplicówka (ok. 380 m n.p.m.), z której podziwiać można beskidzkie szczyty. Tu w 1995 roku Polacy spotkali się z Janem Pawłem II, przy kaplicy św. Jana Sarkandra i widocznym z daleka oświetlanym nocą wielkim krzyżu.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..