nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 02.05.2022 15:13

Biało-czerwona

Flaga Polski wywodzi się wprost z herbu. Biały kolor to barwa orła, czerwony – tarczy. Od 2004 roku, 2 maja obchodzimy święto flagi państwowej.

Biało-czerwone barwy po raz pierwszy uznano za narodowe w rok po uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Natomiast po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Sejm uchwalił, jakie barwy i kształt ma mieć flaga. Kolor czerwony określano początkowo jako karmazyn. Potem jego odcień zmieniono na cynober. Kolor biały też nie jest kolorem śnieżnobiałym, ale lekko szarym. Sejm ustalił też wtedy, jak należy powiesić flagę, czyli biały kolor na górze, czerwony na dole. Jeśli flagę trzeba zawiesić pionowo, biel powinna być po lewej stronie. Flaga z godłem na białym polu zarezerwowana jest tylko dla placówek dyplomatycznych, statków handlowych i lotnisk. Bandera okrętów wojennych jest podobna, różni się tylko trójkątnym wcięciem prawego krótszego boku. Jeśli prezydent Polski ogłasza żałobę narodową, flagę opuszcza się do połowy masztu. Temu, kto znieważy flagę, grozi kara nawet roku więzienia.

Dzisiejsza obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..