nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

Gabriela Szulik

dodane 14.01.2022 16:30

Zimujące ptaki

Zatrzymują się na niezamarzniętych częściach rozlewiskach rzeki.

Park Narodowy "Ujście Warty” to jedno z najważniejszych miejsc w Europie, stworzonych dla ochrony ptaków. W tym ptasim królestwie doliczono się ponad 280 gatunków. Są to głównie ptaki siedlisk podmokłych. Od pory roku, od poziomu wody zależy jakie i ile ptaków znajduje się na tym obszarze.

Zimuje tu ok 1500 ptaków. Już na początku zimy z dalekiej północy przylatują łabędzie krzykliwe. Gdy zima jest łagodna chętnie zostają tu m.in. kaczki, łyski czy barwne bielaczki. Nad nimi krążą bieliki. Pojawiają się też myszołowy wypatrujące zdobyczy. Nocą pojawiają się płomykówki i uszatki.

Na terenie parku organizowana jest Akcja Karmnik. Co dwa tygodnie przy karmniku w Chyrzynie obrączkarz rozstawia ornitologiczne sieci, by złapać odwiedzające karmnik ptaki. Określa jego gatunek, waży i mierzy ptaka, i zakłada mu obrączkę. Chętni mogą to obserwować. Spotkania zaczynają się o wschodzie słońca i trwają ok 5 godzin - czytamy na stronie parku narodowego. Można się dołączyć do nich w dowolnym momencie, ale trzeba jednak pamiętać, że ptaki są najaktywniejsze wcześnie rano. Na spotkania nie trzeba się zapisywać.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..