nasze media MGN 07/2024

Gabriela Szulik

dodane 06.01.2022 15:58

Trzech Króli

Przez ponad 600 miejscowościach w Polsce przechodzą dziś Orszaki Trzech Króli. Wszystko zaczęło się w Warszawie w 2008 roku.

W następnym roku, 2009 orszaki pojawiły się na ulicach Warszawy i Torunia, i z każdym rokiem było ich coraz więcej. W wielkich miastach, miasteczkach a nawet w wiejskich parafiach. Teraz Orszak ma już fundację, specjalną stronę internetową i sztab ludzi, którzy po zakończeniu po święcie Trzech Króli już zaczynają przygotowania do kolejnego orszaku. W tym roku hasłem przewodnim były słowa: "Dzień dziś wesoły!" zaczerpnięte z kolędy "Z narodzenia Pana". Organizatorzy przygotowali ponad 300 tysięcy koron i 100 tysięcy śpiewników kolędowych.

W Warszawie orszak rozpoczął się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, po czym barwny korowód wyruszył w stronę placu Piłsudskiego, gdzie pokłonił się Jezusowi w symbolicznej szopce. Orszak prowadził gwiazdor i pojazd z wojownikami z legionu rzymskiego.

ara prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - pozdrowiła w czwartek uczestników Orszaków Trzech Króli. Cieszymy się, że znów współtworzą państwo to wyjątkowe wydarzenie - powiedział prezydent. Pierwsza dama podziękowała uczestnikom m.in. za "uśmiech i zapał".

Od 2009 r. Orszaki Trzech Króli stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanego Epifanią, a w naszym kraju świętem Trzech Króli. W tym roku odbyły się w 668 miejscowościach w kraju i kilkunastu poza granicami Polski. W Warszawie orszak przeszedł pod hasłem "Dzień dziś wesoły".

Uczestnikom Orszaku Trzech Króli błogosławił papież Franciszek. Wszystkie orszaki pozdrowił też prezydent Andrzej Duda ze swoją żoną Agatą. "Orszak jest zgromadzeniem ludzi życzliwych i otwartych na wszystkich, którzy chcą im towarzyszyć" - powiedział prezydent.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..