nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024
dodane 28.11.2021 18:47

Do drogi gotowi, start

Po to mamy Adwent, byśmy znaleźli drogę do Pana Jezusa. Czytamy symbole i znaki adwentowe (lampion, biała duża świeca zapalana na Roratach, kalendarz adwentowy, wieniec adwentowy) - one wyznaczają adwentową drogę.

Adwentem w Kościele zaczynamy kolejny rok liturgiczny. W tym roku rozpoczęliśmy go 28 listopada. Rok liturgiczny rozpoczyna się zawsze w niedzielę po Uroczystości Chrystusa Króla. To czas, kiedy czekamy na Boże Narodzenie, ale i na koniec czasów, czyli powtórne przyjście Pana Jezusa na ziemię. Czas Adwentu przypomina nam też, że całe nasze życie jest Adwentem, drogą, którą zmierzamy na spotkanie z Panem Jezusem.

Najpierw, co oznacza słowo „Adwent”? Pochodzi ono od łacińskiego słowa adventus i znaczy przyjście. Nie będę pytać o czyje przyjście chodzi, bo wiadomo, że Pana Jezusa. A kiedy zaczyna się Adwent? 1 grudnia? Czasem tak, ale częściej nie. W błąd wprowadzają nas sprzedawane w sklepach kalendarze adwentowe z cukierkami, które mają 24 okienka, a na każdym okienku jest data. Otwieranie okienek zaczyna się 1 grudnia a kończy 24. Tymczasem Adwent zawsze zaczyna się niedzielą. A niedziel przed Bożym Narodzeniem musi być cztery. Skoro w tym roku Boże Narodzenie (25 grudnia) wypada w sobotę, to odliczając wstecz, I Niedziela wypada już 28 listopada. I to jest jeden z dłuższych Adwentów. Ten czas ma bardzo dużo symboli, znaków. Trzeba je tylko dobrze odczytywać. Na stronie obok macie kilka z nich. Jest lampion, z którym przychodzicie na Roraty. Jest biała duża świeca zapalana na Roratach. O kalendarzu już mówiłam. I jest też wieniec adwentowy a na nim cztery świece zapalane w kolejne niedziele. Ten symbol jakoś wyznacza adwentową drogę. Światło kolejno zapalanych świec pokazuje, że jesteśmy coraz bliżej mety, że jeszcze kilka dni i już będziemy u celu, już będzie Boże Narodzenie.
 

Wieniec adwentowy

Zwyczaj zapalania świec na wieńcu adwentowym pojawił się przed II wojną światową. Świeca oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Jest też symbolem wspólnego, rodzinnego oczekiwania.

Świeca roratnia

Jest koloru białego. Przewiązuje się ją białą lub niebieską wstążką i dekoruje zielenią (przeważnie mirtem). Umieszcza się ją obok ołtarza i zapala w czasie Mszy roratnich – jest to symbol Maryi oczekującej na narodzenie Jezusa.

Roraty

To Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny. Najczęściej bardzo wcześnie rano. Słowo „Roraty” pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu: „Rorate coeli”, czyli: „Niebiosa, spuśćcie rosę”.

Kolor fioletowy

Obowiązuje w adwentowej liturgii. Jedynie podczas Mszy roratnich ksiądz ubrany jest w białe szaty. W trzecią niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą Gaudete, czyli dosłownie „radujcie się”, obowiązuje różowy kolor szat liturgicznych, który wyraża przewagę światła, a tym samym bliskość Bożego Narodzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..