nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

KAI/Gabriela Szulik

dodane 22.10.2021 09:24

Dziś wspominamy św. Jana Pawła

Już 6 lat po śmierci ogłoszony błogosławionym a 3 lata później świętym

Już w dniu pogrzebu Jana Pawła II tłum zebrany na Placu św. Piotra wołał: Santo subito! (Natychmiast święty). I półtorej miesiąca po śmierci Jana Pawła II, jego następca Benedykt XVI pozwolił na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego.

Papież-Polak zmarły 2 kwietnia 2005 r. jest jednym z najszybciej wyniesionych na ołtarze wyznawców. Błogosławionym ogłosił go 1 maja 2011 papież Benedykt XVI, a papież Franciszek w 2014 ogłosił świętym. Benedykt XVI w dniu beatyfikacji zapowiedział, że nowy błogosławiony będzie odbierał kult publiczny 22 października, czyli we wspomnienie dnia, w którym w 1978 r. rozpoczął pontyfikat trwający 27 lat.

Było to zaskoczeniem dla niektórych, bo po Soborze Watykańskim II obowiązuje zasada, że wspomnienie liturgiczne osoby wynoszonej na ołtarze jest zwykle dzień jej śmierci, czyli jej narodziny dla nieba. Nie jest to jednak reguła bezwyjątkowa. W ważnych wypadkach papież może uznać, że dzień śmierci nie jest najlepszym rozwiązaniem i wtedy wyznacza inny termin.

Ponieważ Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia, Benedykt XVI przypomniał, że bardzo często jest to czas Wielkiego Postu, nierzadko Wielkiego Tygodnia, co nie sprzyja uroczystej i radosnej atmosferze, w jakiej wspominano by tego papieża. Wybrał więc inne ważne wydarzenie, związane z jego postacią, a mianowicie dzień rozpoczęcia jego pontyfikatu w 1978.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..