nasze media MGN 07/2024

Gabriela Szulik

dodane 13.09.2021 21:21

Sanktuarium bł. Wyszyńskiego

Pierwsze w Polsce, w Zuzeli, w miejscu chrztu nowego błogosławionego

Niedziela 12 września była podwójnie wyjątkowa dla parafian w Zuzeli. Kardynał Stefan Wyszyński urodzony i ochrzczony w tej parafii został ogłoszony błogosławionym a podczas Mszy św. dziękczynnej w parafialnym kościele pw. Przemienienia Pańskiego bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, ogłosił że ten kościół został ustanowiony sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego.

„To wyjątkowy moment dla parafii, która związana jest z osobą bł. Kardynała, który sam przyznał: tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: Z ciała i krwi mojej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu… Jestem związany z Zuzelą sercem” – przypomniał bp Stepnowski.

Dziś nie istnieje już drewniany kościółek z roku 1792 r., w którym Stefek otrzymał chrzest. W obecnym kościele stoi jednak niebieska drewniana chrzcielnica, zwieńczona złotym krzyżem i ozdobiona złoceniami. Przy niej chrzczono małego Stefka i jego siostry: Anastazję, Stanisławę i Janinę. Chrzcielnica stoi tuż przed prezbiterium, po prawej stronie kościoła.

Zachowała się też księga parafialna, w której pod numerem 148 zapisano, że chrzest odbył się w dniu narodzin Stefka Wyszyńskiego, 3 sierpnia 1901 roku o godzinie 16.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..