nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

PAP/Gabriela Szulik

dodane 18.05.2021 08:37

Takiny złote

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym przyszły na świat najrzadsze zwierzęta

Takiny złote to jeden z najrzadszych gatunków zwierząt w ogrodach zoologicznych na świecie należą do rodziny wołowatych. We wrocławskim  zoo takiny zamieszkały cztery lata temu w 2017 r. W zeszłym roku przyszła na świat samica Shaanxi a w tym roku, w tym roku 1 kwietnia, urodził się samiec. To wielki sukces. W 2020 roku na całym  świecie przyszło na świat zaledwie 10 takinów. Obecnością takinów może się pochwalić zaledwie 13 ogrodów zoologicznych na świecie.

Takiny złote to duże zwierzęta mieszkające we wschodnich Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej na wysokości nawet do 4500 m n.p.m. Choć należą do rodziny kóz i owiec, są dużo większe. Długość ich ciała osiąga nawet ponad 2 metry. Trochę przypominają kozę, trochę antylopę a trochę... niedźwiedzia. Takiny mają krótkie, grube rogi, osadzony bardzo blisko siebie. Lubią skubać trawę, liście i kwiaty a także - podobnie jak pandy - pędy bambusa. Żyją średnio 18 lat.

Kiedy dostrzegą swoich wrogów: niedźwiedzia, wilka czy lamparta, uciekają skacząc ze skały na skałę albo chowają się w zaroślach i ostrzegają pozostałych charakterystycznym dźwiękiem.

W Polsce poza wrocławskim zoo takiny złote można zobaczyć w ogrodach zoologicznych w Krakowie i w Gdańsku. W Warszawie mieszkają takiny tybetańskiego w Warszawie a w Nowym Zoo w Poznaniu takiny złociste.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione