nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

Gabriela Szulik

dodane 01.04.2021 11:03

Święte Triduum Paschalne

Zaczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w czwartkowy wieczór.

W czasach Pana Jezusa nowy dzień zaczynał się od wieczora, a nie od północy, tak jak dzisiaj. Dlatego Triduum Paschalne zaczyna się od czwartku wieczora a kończy nieszporami w niedzielę Zmartwychwstania.

W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa. Podał uczniom chleb, mówiąc: „To jest Ciało moje”. Potem podał wino, mówiąc: „To jest moja Krew” i dodał: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Te same gesty i słowa Pana Jezusa powtarzamy w każdej Mszy św.

W kościele:

– puste tabernakulum, zgaszona wieczna lampka – to przypomina, że po Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus modlił się w Ogrójcu, że został aresztowany, że uczniowie Go opuścili, że noc spędził w więzieniu

– pusty ołtarz bez obrusa – to symbol Jezusa, którego poniżano, odarto z szat i ukrzyżowano

– Najświętszy Sakrament przeniesiony jest do bocznej kaplicy zwanej ciemnicą – to przypomina, że Jezus przed męką modlił się w Ogrójcu, że zdradził go Judasz, jeden z uczniów, że noc spędził w więzieniu.

Przez cały wieczór w ciemnicy trwa adoracja Pana Jezusa – dziękujemy Mu za to, że mimo lęku, wypełnił wolę Ojca, że chciał nas zbawić.

W piątek, w ciągu dnia rozważana jest Droga Krzyżowa a po południu odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej. Słuchamy opisu męki Pana Jezusa i adorujemy krzyż, klękając przed nim i całując go.

W domu:

– krzyż dekorujemy i umieszczamy w najważniejszym miejscu w domu,

– w godzinie śmierci Pana Jezusa (15.00) odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego,

– pościmy (nie jemy mięsa i w ogóle jemy mniej) i dbamy o ciszę w domu (nie słuchamy głośnej muzyki).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..