nasze media MGN 05/2024

Gabriela Szulik

dodane 15.02.2021 21:30

40 godzin z Jezusem

To nabożeństwo na koniec karnawału i przygotowanie do Wielkiego Postu.

Kiedyś przed Wielkim Postem przez 40 godzin, także w nocy, jedynie z przerwą na Mszę odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. Obecnie różnie to wygląda w parafiach. Często adoracja Najświętszego Sakramentu trwa od rana do wieczora przez przynajmniej 3 dni tak, aby Najświętszy Sakrament był adorowany w sumie przez ok. 40 godzin. Czasem „czterdziestogodzinne nabożeństwo” to po prostu dłuższa adoracja a bywa, że adoracja odbywa się w trzy kolejne niedziele przed Wielkim Postem.

40-godzinne nabożeństwo ma bardzo bogatą i długą tradycję. Swoimi początkami sięga średniowiecza. Miało ono być wynagrodzeniem za popełnione grzechy. Zaczynało się w ostatnią niedzielę karnawału a kończyło we wtorek wieczorem przed Popielcem. Papież Paweł III pisał, że powstało, aby „ułagodzić gniew Boga, spowodowany występkami chrześcijan, oraz aby udaremnić wysiłki i machinacje Turków, dążących do zniszczenia chrześcijaństwa”.

Dlaczego 40 godzin? Ta liczba często wymieniana jest w Biblii. Zawsze oznacza święty czas. Przed rozpoczęciem nauczania Pan Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni. 40 dni padał deszcz podczas potopu. 40 lat Izraelici błąkali się na pustyni, by dojść do ziemi obiecanej.

Adoracja Najświętszego Sakramentu zawsze umacnia naszą relację z Panem Bogiem i pogłębia naszą wiarę, zawsze warto pobyć z Jezusem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..