nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

jj/brewiarz.pl

dodane 08.12.2020 09:47

Niepokalanie Poczęta, módl się za nami!

8 grudnia w Kościele świętujemy Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny.

O czym przypomina nam ta uroczystość? Że Maryja już od swojego poczęcia została uchroniona przed każdym grzechem, nawet dziedziczonym przez każdego człowieka, grzechem pierworodnym.

Choć nie była jeszcze wtedy mamą Pana Jezusa, Bóg od samego początku chciał uchronić Ją przed grzechem. Ona zajmuje bardzo ważne miejsce w historii - dzięki jej "tak" powiedzianemu w trakcie Zwiastowania na ziemię przyszedł oczekiwany od wieków Mesjasz.

Maryja była wolna od wszelkich konsekwencji wynikających z grzechu pierworodnego (np. śmierci - stąd w Kościele obchodzimy uroczystość Jej Wniebowzięcia, a nie śmierci).

Dogmat o Jej Niepokalanym Poczęciu w 1854 r. ogłosił papież Pius IX:

Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..