nasze media MGN 07/2024

jj /ekai.pl

dodane 23.11.2020 10:00

Zmiana daty corocznych ŚDM

Kiedy odbędą się diecezjalne Światowe Dni Młodzieży?

Do tej pory coroczne spotkania młodych ze swoim biskupem odbywały się w Niedzielę Palmową. Od przyszłego roku decyzją papieża Franciszka diecezjalne ŚDM będą odbywać się w niedzielę Chrystusa Króla.

Swoją decyzję Ojciec święty ogłosił na zakończenie Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej, przed przekazaniem przez młodzież z Panamy znaków ŚDM delegacji z Lizbony. W Portugalii w 2023 r. odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży, podczas których młody Kościół świata spotka się z papieżem.

Poniżej słowa papieża Franciszka:

Na zakończenie obecnej celebracji eucharystycznej serdecznie pozdrawiam was wszystkich tu obecnych i tych wszystkich, którzy łączą się z nami za pośrednictwem mediów. Specjalne pozdrowienia kierujemy do młodzieży z Panamy i Portugalii, reprezentowanej przez dwie delegacje, które wkrótce wykonają znaczący gest przekazania krzyża i ikony Maryi Salus Populi Romani, symboli Światowych Dni Młodzieży. Jest to ważny krok w pielgrzymce, która zaprowadzi nas do Lizbony w 2023 roku.

A przygotowując się do kolejnego międzykontynentalnego spotkania Światowych Dni Młodzieży, chciałbym również przypomnieć o jego obchodach w Kościołach lokalnych. Trzydzieści pięć lat po ustanowieniu Światowych Dni Młodzieży, po wysłuchaniu różnych opinii oraz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kompetentnej w zakresie duszpasterstwa młodzieży, postanowiłem przenieść diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla, począwszy od przyszłego roku. W centrum pozostaje tajemnica Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, jak zawsze podkreślał św. Jan Paweł II, inicjator i patron Światowych Dni Młodzieży.

Drodzy młodzi, wołajcie swoim życiem, że Chrystus żyje, że Chrystus króluje, że Chrystus jest Panem! Jeśli będziecie milczeli, zapewniam was, że kamienie wołać będą! (por. Łk 19, 40).

Przypominamy, że pierwotnie ŚDM w Lizbonie miały odbyć się w 2022 roku, jednak z powodu pandemii zostały one przełożone na 2023 rok.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..