nasze media Mały Gość 04/2024

PAP / Gabriela Szulik

dodane 14.10.2020 09:45

Śmierć Wielkiej Rafy Koralowej.

Obumarła już połowa organizmów. Wszystko z powodu wzrostu temperatury wody.

 

Jak piszą naukowcy, rozległa na 2,3 tys. km rafa – największa tego typu formacja na świecie – przeżyła w ciągu ostatniego ćwierćwiecza pięć masowych blaknięć.

„Myśleliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam jej rozmiar, ale wyniki naszych badań pokazują, że nawet największy na świecie i stosunkowo dobrze chroniony system rafowy jest coraz bardziej zagrożony i podupada” – stwierdził jeden z badaczy.

Rekordowe temperatury doprowadziły do masowego blaknięcia dużych połaci północnej i zachodniej części rafy w latach 2016 i 2017, a kolejna fala ciepła w marcu tego roku naruszyła jeszcze większą część w południowym regionie.

Zdaniem naukowców szkody są na tyle poważne, że zagrożona jest zdolność rafy do odbudowy i regeneracji ze względu na coraz mniejszą liczbę koralowców zdolnych do rozmnażania.

Leżąca nieopodal północno–wschodniego wybrzeża Australii rafa gromadzi 400 typów koralowców, 1,5 tys. gatunków ryb i 4 tys. gatunków mięczaków. W 1981 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..