nasze media MGN 07/2024

jj /brewiarz.pl

dodane 29.09.2020 09:52

Archaniołowie Boga

Ich pomocy możemy wzywać w czasie różnych pokus, chorób i niebezpieczeństw.

29 października Kościół wspomina archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

Michał jest najważniejszym spośród wszystkich aniołów. Bóg darzy go szczególnym zaufaniem. Jego imię znaczy: "Któż jak Bóg". Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał miał wypowiedzieć wojnę szatanom. Możemy prosić go o wstawiennictwo u Boga w czasie różnych pokus i niebezpieczeństw. Jest on bardzo skutecznym pogromcą złego ducha.

O jego posłudze pięknie śpiewa Scholka Antolka:

Archaniołowie Boga   Nazaret: W tym miejscu Archanioł Gabriel powiedział Maryi, że urodzi Pana Jezusa, dziś znajduje się tam bazylika Henryk Przondziono / Foto Gość

Imię Gabriel znaczy "mąż Boży" albo "wojownik Boży". W tradycji chrześcijańskiej ten archanioł przynosi Dobrą Nowinę. To on oznajmił Maryi, że zostanie mamą Jezusa i Zachariaszowi, że zostanie tatą Jana Chrzciciela. Gabriel był też aniołem stróżem Świętej Rodziny.

Rafał Archanioł ukazuje dobroć Opatrzności. Pobożność ludowa widzi w nim prawzór Anioła Stróża. Hebrajskie imię Rafael oznacza "Bóg uleczył".

Aniołowie nie są ludźmi, ale należą do stworzeń, które są nam bliskie. Są naszymi szczególnymi orędownikami u Boga. Jest o nich mowa zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie. Ich pomocy doświadczają także ludzie żyjący współcześnie.

Archaniołowie Boga   figura Archanioła Rafała Henryk Przondziono /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..