Jesienne barwy liści przeplatają się z zielenią igieł. Wiewiórki zbierają orzechy. Sójki chowają nasiona, a żurawie odlatują w kluczu.
Z aczyna się czas, kiedy najpiękniej wygląda las. Usychające liście zmieniają kolory. Złocą się liście buków, żółty kolor przybierają liście brzóz, topoli, lip, klonów. Brązowieją liście grabu i dębu, czerwienieją osiki, jarzębiny, dęby czerwone i klony. W świecie zwierząt też trwają przygotowania do nadchodzącej zimy.
Kryjówki i zakamarki
Ciekawostką są olchy rosnące na terenach podmokłych. Ich opadające liście zachowują kolor zielony. W tym kolorowym czasie szczególnie pięknie prezentują się górskie lasy, których jesienne barwy przeplatają się z zielenią drzew iglastych. Warto wspomnieć, że pośród drzew iglastych, których zdecydowana większość jest zielona przez cały rok, istnieje jeden wyjątek. Tylko igły modrzewia europejskiego zmieniają barwę i ostatecznie pod koniec miesiąca opadają. Niektóre zwierzęta, jak okazały niedźwiedź, intensywnie żerują, gromadząc zapasy tłuszczu. Inna sprawa, że ostatnie mniej surowe zimy powodują, iż część niedźwiedzi nie zasypia i prowadzi aktywne życie. Drzemkę ucinają sobie podczas silniejszych mrozów. Niewielkie wiewiórki gromadzą w różnych kryjówkach zapasy bukwi, orzechów, żołędzi, owoców, a mniejsze od nich, popielice i orzesznice, zapadają w sen zimowy. Ciekawostką jest, że także niektóre ptaki gromadzą zapasy w zakamarkach kory, pod stertą liści itp. Do najbardziej zapobiegliwych należą m.in. sójka i orzechówka. O wielu kryjówkach ptaki zapominają, a pozostawione nasiona niejednokrotnie kiełkują wiosną.
Klucze na niebie
W październiku kończy się okres godowy jeleni i łosi, największych wśród jeleniowatych. Rozpoczyna się natomiast ruja danieli zwana bekowiskiem. Nocną porą z leśnych ostępów niesie się nawoływanie sów, które jesienią zajmują swoje rewiry, by na wiosnę odbyć tam swoje gody i wyprowadzić lęgi. Wśród skrzydlatych wędrowców cały czas trwa spore poruszenie. Kolejne gatunki ptaków opuszczają rodzinne strony i udają się na zimowiska na południe Europy lub do Afryki, gdzie nie zabraknie im jedzenia. Wiele gatunków nie z powodu niskich temperatur, ale właśnie z powodu braku pokarmu wędruje na dalekie zimowiska. Do najbardziej spektakularnych należą jesienne zgromadzenia żurawi. Nawet kilka tysięcy ptaków nocuje w bezpiecznych miejscach – na stawach, w płytkich nadbrzeżach jezior. Za dnia żerują na polach, by w końcu utworzyć na niebie widowiskowe klucze i odlecieć do dalekiej Hiszpanii, Portugalii czy Afryki Północnej. Niezbyt surowe ostatnie zimy zachęcają część z nich do pozostania w rodzinnych stronach na niezamarzających zbiornikach.
Muchomory i zimowit
W październikowym lesie wciąż jeszcze pojawiają się grzyby, a wśród nich popularne opieńki miodowe, gąski czy mleczaje. Ozdobą lasów liściastych, iglastych i mieszanych są niejadalne muchomory czerwone występujące szczególnie chętnie w sąsiedztwie brzóz brodawkowatych. W świecie roślin ciekawostką jest zimowit jesienny przypominający nieco wiosenne krokusy. Na przyleśnych łąkach kwitnące okazy spotkać możemy jeszcze w październiku.