nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

jj

dodane 08.09.2020 09:39

Urodziny Matki Bożej

Jej narodzenie było bezpośrednią zapowiedzią przyjścia na świat Zbawiciela.

8 września w Kościele obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi. To data umowna, nie wiemy tak naprawdę kiedy urodziła się Mama Pana Jezusa.

Według apokryfów, czyli pism z czasów Jezusa i wcześniejszych, które nie weszły w skład Biblii, rodzicami Maryi byli Anna i Joachim. Byli oni małżeństwem, które długo nie mogło mieć dzieci. Maryja była ich jedynym i wyproszonym u Boga dzieckiem.

Jej narodziny są również spełnieniem obietnicy Pana Boga dotyczącej przyjścia na świat Chrystusa. "Szczęśliwa jesteś, Najświętsza Panno Maryjo, i godna wszelkiej chwały, bo z Ciebie narodziło się słońce sprawiedliwości, Chrystus, który jest naszym Bogiem" - usłyszymy w dzisiejszej aklamacji. O przyjściu Jezusa mówią też wszystkie dzisiejsze czytania.

W polskiej tradycji dzień 8 września nosi także nazwę święta Matki Bożej Siewnej i jest związany z poświęceniem ziarna na nowy zasiew.

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi przypomina też, że Maryja jak każdy z nas miała ziemskich rodziców i była zwykłym człowiekiem. Choć urodziła się bez grzechu pierworodnego, nie była pozbawiona wolnej woli. Jednak zamiast grzechu, wybierała w swoim życiu dobro.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..