nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

dodane 03.09.2020 09:45

Pełnia w Santiago de Compostela

Do tego miejsca od średniowiecza pielgrzymują ludzie z całego świata.

W katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii zgodnie z tradycją znajduje się grób św. Jakuba, jednego z dwunastu apostołów Pana Jezusa. Jego bratem był święty Jan,obaj byli rybakami, których powołał Pan Jezus.

Św. Jakub według tradycji po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii i tam głosił dobrą nowinę o Jezusie. Zginął śmiercią męczeńską, wspominamy go 25 lipca.

Od wieków do jego grobu w Hiszpanii, której patronuje, wędruje tysiące pielgrzymów. Ich wędrówka to Camino, czyli Droga Świętego Jakuba. Główne szlaki prowadzące do Santiago znajdują się w Hiszpanii, Francji i Portugalii.

Do celu pielgrzymów prowadzą żółte strzałki. Symbolem Camino na całym świecie jest żółta muszla na niebieskim tle. Muszlę przyczepioną do plecaka znaleźć można także u każdego pielgrzyma ruszającego do Santiago.

Do plecaka obowiązkowo pakują też paszport pielgrzyma, uprawniający do noclegów w albergach (schroniskach na Camino) oraz zniżek w niektórych sklepach. W drodze pielgrzymi całego świata pozdrawiają się słowami: "Buen Camino!". Pielgrzymują nawet w dobie epidemii koronawirusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..