nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP/Gabriela Szulik

dodane 23.07.2020 13:27

Dzień Włóczykija

Kto to to jest włóczykij? Czy tylko ze światem Muminków należy go kojarzyć?

Określenie „włóczykij” wzięło się od średniowiecznych studentów – żaków, którzy wędrowali od miasteczka do miasteczka i zarabiali przedstawiając różnego rodzaju scenki czy śpiewając poezję.

Ale włóczykij to też oczywiście postać z Doliny Muminków. Jeden z najciekawszych bohaterów, który nie potrafił usiedzieć w miejscu. Jedna z najbardziej tajemniczych postaci serii bajek o małych fińskich trollach. A zarazem najbardziej inspirująca. Wyrusza w świat samotnie, bez celu, jedynie z myślą o tym, by kiedyś powrócić. A kiedy wraca, dzieli się z przyjaciółmi zdobytymi w drodze mądrościami. Takimi jak: „Pamiętaj, nigdy nie staniesz się naprawdę wolny, jeśli będziesz kogoś tak bezgranicznie podziwiał”.

Włóczykij to wędrowiec, ale nie turysta, bo w czasie podróży zdobywa mądrość, uczy się siebie, ludzi i świata.

Dzień Włóczykija, choć dotyczy jednej z bardziej intrygującej postaci w bajkach dla dzieci, jest ważnym przesłaniem także dla dorosłych. Okazją do zadania sobie kilku pytań. Chcesz się ścigać, czy chcesz doświadczać? Poznać? Zrozumieć? Ruszaj. Bez celu. I zbędnego bagażu. Otwarty/otwarta na świat, który przemierzasz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione