nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

KAI /Gabriela Szulik

dodane 01.07.2020 08:20

Anne-Gabrielle z Lazurowego Wybrzeża

Miała zaledwie osiem lat, odznaczała się niezwyklą wiarą. Jest wzorem świętości dla chorych dzieci i ich rodziców

Watykan zezwolił na rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego ośmiolatki. 12 września we francuskiej diecezji Fréjus-Toulon, gdzie mieszkała dziewczynka rozpocznie się pierwszy etap jej procesu beatyfikacyjnego. Będą zbierane świadectwa o świętości życia Anne-Gabrielle Caron i łaskach otrzymanych za jej wstawiennictwem.

„Anne-Gabrielle jest wzorem świętości dla chorych dzieci i ich rodziców” - mówi bp Dominique Rey, ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon.

Anne-Gabrielle należała do skautów Europy. Zaledwie 3 tygodnie przed swoją śmiercią zrezygnowała z udziału w obozie wilczków. „Anne uczy nas radości i piękna rezygnacji i wyrzeczeń, podejmowanych z promiennym uśmiechem. Jej przykład jest niezwykle wymowny i pouczający dla dzieci, nastolatków... a być może jeszcze bardziej dla nas, dorosłych!” – powiedział Pascal Barthélemy postulator jej procesu kanoniazyjnego.

Anne-Gabrielle urodziła się 29 stycznia 2002 r. w Tulonie. Kiedy miała sześć lat, latem 2008 r. zaczęła odczuwać ból w prawej nodze. Kilka miesięcy później lekarze postawili diagnozę: mięsak Ewinga, złośliwy nowotwór kości. Od razu rozpoczęto trudne leczenie.

Anne-Gabrielle bardzo często pytała, dlaczego Pan Bóg właśnie ją wybrał do tego doświadczenia. Wiosną 2009 r. gdy na krótko choroba nie dawała o sobie znać, ośmiolatka przyjęła Pierwszą Komunię Św. i Bierzmowanie.

„Nigdy nie widziałem nikogo, kto przyjmowałby Komunię św. tak jak ona. W moim sercu, jako kapłana, ten moment zapisał się jako bardzo poruszający” – powiedział ksiądz udzielający sakramentów.

Choroba wróciła w styczniu 2010 r. „Mamo, dwie rzeczy mnie niepokoją – mówiła. Boję się umierać i boję się, że zmęczysz się od tego częstego chodzenia do szpitala”.

W lutym wyznała mamie, że poprosiła Jezusa, by dał jej wszystkie cierpienia dzieci przebywających w szpitalu i, że ona je przyjmuje, by inne dzieci nie musiały cierpieć. I prosiła rodziców by zamiast w intencji dusz czyśćcowych, modlili się za grzeszników. „To straszne, że ludzie wciąż grzeszą, pomimo ofiary Jezusa” – tłumaczyła.

Zmarła w opinii świętości 23 lipca 2010 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione