nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

red.

dodane 30.06.2020 09:00

Zostań w Polsce i odwiedź Fotel Pradziada

Zachęcamy, by latem wybrać się na wycieczkę w Góry Stołowe.

Polskie Sudety fascynują niezwykłym układem skał. Najwyższym szczytem jest tu Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), a jego najwyższym punktem – Fotel Pradziada. To jedna z największych atrakcji turystycznych rejonu.

Z platformy widokowej, na którą prowadzą metalowe schody, roztacza się piękna panorama Gór Stołowych. Fotel Pradziada, nazywany też Tronem Dziadka albo Tronem Liczyrzepy, to 12-metrowej wysokości skała kształtem przypominająca fotel. Jego pierwszym zdobywcą był podobno jezuita, który w XVI w. zostawił na skale prawdopodobnie inicjały swojego zgromadzenia: SJ (Towarzystwo Jezusowe).

Litery są dość nieczytelne. Niektórzy twierdzą, że to litery IHS. Fotel Pradziada zdobywali również królowie pruscy Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern i Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern. Był tam też Johann Wolfgang Goethe.

Zapraszamy też do obejrzenia filmiku Ministerstwa Klimatu poświęconego Górom Stołowym. Wiedzieliście, że kręcono tu niektóre sceny "Opowieści z Narnii"?

"Przeżyj to! Polskie parki narodowe" – Park Narodowy Gór Stołowych
Ministerstwo Klimatu

Również Was, czytelników "Małego Gościa" zachęcamy do dzielenia się z nami zdjęciami z różnych miejsc Polski, które odwiedzacie w te wakacje. Będziemy je publikować na naszej stronie w specjalnej galerii.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione