nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

jj /KAI

dodane 29.06.2020 09:58

Piotr i Paweł

Jeden był rybakiem, drugi - faryzeuszem, prześladującym wyznawców Jezusa. Obaj oddali życie za wiarę.

Śmiercią męczeńską zginęli w Rzymie. Tam też założyli gminę chrześcijańską. W tym mieście znajdują się także ich relikwie i sanktuaria. Są głównymi patronami Rzymu.

Imię Piotr nadał Szymonowi sam Pan Jezus. Był on rybakiem, jednym z dwunastu apostołów, któremu Jezus po zmartwychwstaniu przekazał władzę pasterską. Chrystus mimo że Piotr trzy razy się Go zaparł i uciekł w dniu Jego śmierci wybrał go na pierwszego papieża.

Po wniebowstąpieniu Jezusa i zesłaniu Ducha Świętego apostoł Piotr głosił Chrystusa w Jerozolimie, Samarii, Liddzie, Jaffie i Cezarei Nadmorskiej. Wędrował też do Antiochii, następnie do Azji Mniejszej, a potem do Rzymu. Tam założył gminę chrześcijańską i został jej pierwszym biskupem. Po śmierci Heroda wrócił do Jerozolimy, a podczas prześladowania chrześcijan przez Nerona w latach 64-67 św. Piotr został aresztowany i ukrzyżowany głową w dół.

Święty Paweł nazywany jest apostołem narodów. Jako pierwszy zaczął głosić dobrą nowinę poganom. Pochodził z żydowskiej rodziny i jako młody chłopak był zdecydowanym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła. Kiedy około 35 r. z własnej woli udał się z listami polecającymi do Damaszku, aby tam ścigać chrześcijan, przeżył gwałtowne nawrócenie.

Przyjął wtedy chrzest i zmienił imię na Paweł. Stał się gorliwym wyznawcą i głosicielem Jezusa. Zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione