nasze media Mały Gość 04/2024

KAI

dodane 12.06.2020 07:02

Antyczne miasteczko, całe pod ziemią, odkryte w okolicach Rzymu

Naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Gandawy odkryli pozostałości antycznego miasteczka, zlokalizowanego 50 km na północ od Rzymu. Choć to miejsce znajduje się całkowicie pod ziemią, mogliśmy go zobaczyć dzięki specjalnym urządzeniom radarowym, napisali autorzy w czerwcowym wydaniu czasopisma „Antiquity”.

Według tych informacji miasto Falerii Novi nieopodal dzisiejszego Civita Castellana miało wielkość mniej więcej połowy Pompei i było zamieszkane w latach: 241 przed Chrystusem - ok. 700 po Chrystusie.

Dotychczasowy stan wiedzy o miastach antycznych bazuje najczęściej na wykopaliskach takich jak Pompeje czy Ostia. A przecież stanowią one jedynie wycinek antycznej kultury osadnictwa, czytamy w „Antiquity”. Z pomocą radaru naziemnego, który przenika warstwy ziemi, naukowcom udało się bardziej dokładnie zbadać zasypane resztki osiedla. Na zdjęciach widoczny jest m.in. układ ulic, a także pozostałości murów i posadzek w mieszkaniach, budynkach publicznych oraz akweduktów.

Dzięki nowym metodom pomiarów można bardziej dokładnie skanować antyczne miasta i je częściowo rekonstruować w komputerze, napisali o swojej pracy Lieven Verdonck, Alessandro Launaro, Frank Vermeulen i Martin Millett. Podkreślili, że te zdjęcia dają bardziej autentyczny obraz niż często przypadkowe wykopaliska w miastach, jak w Rzymie czy Neapolu, zabudowanych i zamieszkanych od czasów antyku po dzień dzisiejszy.

W przypadku Falerii Novi naukowcom udało się z pomocą naziemnych anten radarowych uzyskać obrazy miejsc spoczywających pod grubymi warstwami ziemi. Zebrane dane przetworzono w komputerze i na tej podstawie można było odtworzyć plan antycznego miasta. Dla dalszych badań są jednak potrzebne prace wykopaliskowe.

Gość Niedzielny 24/2020
Gość Niedzielny
« 1 »