nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 12.05.2020 12:11

Kalwaria pięknieje

Trwają pracę renowacyjne w Kalwarii Pacławskiej.

W kościele pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej pracownicy zdejmują nagromadzone przez lata warstwy przykrywające oryginalne polichromie.   Projekt pod nazwą „Kalwaryjskie fortalicium Fredry – konserwacja, renowacja i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach klasztornych wraz z kaplicami kalwaryjskimi” przywróci całemu kompleksowy wygląd z XIX wieku. 

Kalwaria Pacławska to osada założona przez Andrzeja Maksymiliana Fredrę w XVII wieku, leży na Podkarpaciu 24 km od Przemyśla w gminie Fredropol. Na wzgórzach przypominających swoim ukształtowaniem Jerozolimę, znajduje się klasztor franciszkanów, kościół i dom pielgrzyma oraz 35 murowanych i 6 drewnianych kaplic kalwaryjskich. Cała droga krzyżowa wynosi 1,6 km. Poza funkcja religijną, klasztor gdy został wybudowany otoczono fortecą bastionową, aby wzmocnić granicę. Dwa duże wzniesienia, odwzorowują Golgotę i Górę Oliwną. Między nimi jest dolina, obrazująca dolinę Jozafata, a płynąca w dole rzeka Wiar, to biblijny Cedron. 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione