nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Jarosław Dudała Jarosław Dudała /PAP

dodane 11.03.2020 10:43

Polska zamyka wszystkie szkoły

Wszystkie szkoły w Polsce zostają od poniedziałku zamknięte - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. To samo dotyczy przedszkoli, żłobków i obowiązuje przez dwa tygodnie. Zajęcia w szkołach wyższych zostają wstrzymane z dniem jutrzejszym. Premier apeluje do wszystkich pracodawców, by tam, gdzie to możliwe, wprowadzili prace zdalne. Zdiagnozowano kolejne przypadki zachorowania: tym razem na Śląsku i w Łodzi.

Najlepszym wyjściem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu - dodał. Bo - jak wyjaśnił - koronawirus jest dla nich niezbyt groźny, ale mogą w sposób nieświadomy zarazić swoich dziadków, a dla nich byłoby to niebezpieczne.

Szkoły, także niepubliczne, zostają zamknięte na dwa tygodnie i z opóźnieniem, by dać rodzicom możliwość zorganizowania życia rodzinnego w nowej sytuacji. Jednak uczniowie szkół  średnich, którzy potrafią zadbać o siebie, powinni zostać w domu już od jutra. W wyjątkowych przypadkach - jak powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski - szkoły w czwartek i piątek mogą organizować opiekę nad uczniami.

- To są działania zapobiegawcze. Obecnie nie ma żadnego zagrożenia epidemicznego w szkołach. Nie ma powodu, żeby dzisiaj zabierać dzieci w jakikolwiek sposób wcześniej - zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wprowadzone ograniczenia nie wpływają na organizację roku szkolnego, w tym na terminy egzaminów. Minister sugeruje korzystanie przez nauczycieli z pracy zdalnej z uczniami, np. z użycie platformy epodreczniki.pl.  Zarządzenie nie będzie obowiązywało w szkołach i przedszkolach, w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej, w szkołach funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w szkołach w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz szkłach przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Nauczyciele będą w gotowości do pracy, natomiast nie będziemy wymagali, żeby przychodzili do szkoły; zgodnie z kodeksem pracy należy im się za to wynagrodzenie - poinformował minister Piontkowski.

Jak powiedziała minister rodziny Marlena Maląg, zamknięte mają być także wszystkie, także niepubliczne przedszkola, żłobki i kluby dziecięce. - Rodzice (mama albo tata) mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego; zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy - dodała. Chodzi o dzieci do 8. roku życia.

- Zwróciliśmy się do jednostek samorządu terytorialnego o zamykanie domów i klubów seniora - podała min. Maląg.

Min. Szumowski radzi, by opieki nad dziećmi nie sprawowali dziadkowie. - Chrońmy naszych seniorów -zaapelował.

- Zajęcia dydaktyczne w szkołach wyższych mają być wstrzymane od jutra - ogłosił minister nauki Jarosław Gowin. Nie oznacza to jednak zamknięcia uczelni. Mają one w w miarę możliwości korzystać z e-learningu. Kontynuowane mają być także badania naukowe oraz prace administracyjne. Normalnie powinny przebiegać procedury wyboru nowych władz uczelni. "Nie widzimy potrzeby, żeby zmieniać terminy rekrutacji" - dodał. Podobne ograniczenia wprowadzono także na uczelniach artystycznych.

Premier dodał, że zamknięte zostają także wszystkie placówki kultury, muzea, filharmonie, także kina.

Sanatoria nie zostają zamknięte, bo obowiązują w nich wysokie warunki sanitarne, ale warto rozważyć rezygnację z wyjazdów do sanatoriów, by nie podróżować transportem zbiorowym.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że administracyjne zakazy nie są w stanie powstrzymać koronawirusa. Wiele zależy od postawy Polaków, zwłaszcza tych młodych, którzy nie będą chodzić do szkół.

- To nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech: młodzież, która nie chodziła do szkół, chodziła do klubów, na spotkania towarzyskie, do restauracji- zauważył.

- To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Czas, który powinniśmy spędzić w domu, w izolacji.  Doświadczenie Chin pokazuje, że bez zaangażowania całego społeczeństwa nie da się opanować CoV-2. Prosimy wszystkich obywateli o poważne potraktowanie tego wspólnego wyzwania - zaapelował minister zdrowia.

Według Mateusza Morawieckiego, Polska wyprzedza inne kraje we wprowadzaniu środków profilaktycznych, by zapobiec rozpowszechnieniu się wirusa.

Rząd pozostaje w kontakcie z Konferencją Episkopatu Polski i ze wszystkimi związkami wyznaniowymi. Pozytywnie ocenia zwiększenie liczby mszy po to, by ich uczestnicy nie stali od siebie bliżej niż 1 metr. Nie ma natomiast obecnie dyrektyw mówiących o potrzebie zamykaniu świątyń.

"Jest to wirus, który szybko potrafi mutować i zmieniać swój charakter. Specjaliści mówią, że szczepionka jest pod znakiem zapytania, może w ogóle nie uda się ją wypracować" – powiedział premier. Jeśli jednak się uda – jak dodał - to może się to zdarzyć w przeciągu kilkunastu miesięcy o czym mówią eksperci. "Będziemy, być może, przez dłuższy czas żyć z tym wirusem" - stwierdził Mateusz Morawiecki.

W środowe popołudnie podano również informację o zdiagnozowaniu kolejnych przypadków zachorowania na COVID-19: to 8-letnie dziecko hospitalizowane w Cieszynie oraz młoda kobieta z województwa łódzkiego. Dziecko jest spokrewnione z przebywającymi w cieszyńskim szpitalu osobami, u których potwierdzono wcześniej obecność koronawirusa z Wuhan. Obecnie w Polsce potwierdzono 27 przypadków zachorowania.

« 1 »
 • CSOG
  11.03.2020 11:22
  I to są dobre informacje. Przydałyby się apele władz do właścicieli klubów kawiarni etc o dobrowolne przyłączenie się do dwutygodniowej kwarantanny. To może naprawdę być i zdrowsze i korzystniejsze nie tylko dal pojedynczych obywateli ale dla ekonomi społeczeństwa. Jeśli sytuację da się szybko opanować straty dla wszystkich, dla właścicieli placówek kulturalnych i gastronomicznych również będą znacznie niższe. Dobrze, że Polska wyciąga wnioski z przebiegu wydarzeń w innych krajach i dostosowuje działania na podstawie analizy sytuacji w miejscach w których wirus pojawił się wcześniej.
  doceń 14
 • spe
  11.03.2020 11:42
  Ten wirus przychodzi do Polski z zewnątrz. I będzie przychodził nadal, dopóki nie ograniczymy podróży zagranicznych do naprawdę niezbędnych. Kwarantanna w szkołach skończy się za dwa tygodnie, a w tym czasie kolejne osoby przywiozą wirusa i wszystko zacznie się na nowo...
  doceń 14
 • BabaJaga1
  11.03.2020 11:46
  bardzo dobra decyzja
  doceń 11
 • angelikamatula
  13.03.2020 13:53
  angelikamatula
  tak
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione