nasze media Mały Gość 06/2024

PAP / Gabriela Szulik

dodane 06.01.2020 14:54

900 Orszaków Trzech Króli

Tyle miejscowości w Polsce i za granicą zgłosiło swój udział w tegorocznych ulicznych Jasełkach

Wyruszyli ze słowami „Cuda, cuda ogłaszają” z kolędy „Dzisiaj w Betlejem” – to hasło tegorocznych Orszaków Trzech Króli.

– Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej ojczyzny, za cud nad Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu; cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień – powiedzieli organizatorzy.

Orszak Trzech Króli to pomysł warszawskiej szkoły „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik". Pierwszy orszak wyruszył w 2009 roku w Warszawie z Placu Zamkowego na Nowe Miasto. Od tamtego czasu co roku około 100 nowych miejscowości zgłasza swój udział w tym niezwykłym wydarzeniu organizując orszaki w swoich parafiach nie tylko w Polsce ale i na innych kontynentach. W tym roku zgłoszenia z organizowania Orszaku Trzech Króli dotarły z: Kibeho w Rwandzie, Burhyni w Kongo, Żytomierza i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie, Monachium w Niemczech, Lissieu we Francji, Bukaresztu w Rumunii, Weißenkirchen in der Wachau w Austrii, Londynu w Wielkiej Brytanii, Sződliget na Węgrzech, Chicago w Stanach Zjednoczonych, Kapszagaju w Kazachstanie, Quito w Ekwadorze, Esseng w Kamerunie, Lusaki w Zambii, Santa Clara na Kubie, Yumbe w Ugandzie i Mbaikoro w Czadzie.

Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowne i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i pieniądze.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..