nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Jarosław Dudała Jarosław Dudała

dodane 03.01.2020 11:19

15-latek skomponował mszę. Ku jego zaskoczeniu, episkopat zatwierdził ją do użytku w liturgii

Matthew Brown, 15-latek z miejscowości Vienna w stanie Wirginia, skomponował czteroczęściową mszę. Ku jego zaskoczeniu, odpowiednia komisja amerykańskiego episkopatu zatwierdziła ją do użytku podczas liturgii - poinformował "The Arlington Catholic Herald".

Na utwór pt. "Msza na Zmartwychwstanie" składają się: Sanctus ("Święty, Święty, Święty...), Agnus ("Baranku Boży..."), aklamacja po Przeistoczeniu (“Oto wielka Tajemnica Wiary...”) oraz Amen po doksologii końcowej modlitwy eucharystycznej (“Przez Chrystusa, z Chrystusem..”). Prawykonanie ma nastąpić podczas tegorocznej Wielkanocy.

Prawami autorskimi do angielskiego tłumaczenia Mszału dysponuje Międzynarodowa Komisja ds. (Języka) Angielskiego w Liturgii. Jeśli jakiś kompozytor chce go użyć, musi poprosić o odpowiednią zgodę. Chodzi o to, by śpiewane teksty nie były parafrazą tekstów liturgicznych, ale wiernie oddawały zawartość Mszału. Utwór 15-latka spełnia ten warunek. Liturgiści amerykańskiej episkopatu poprawili w nim jedynie drobne błędy, dotyczące dużych liter i interpunkcji.

Mimo młodego wieku, Matthew nie jest muzycznym i liturgicznym nowicjuszem. Gra na mszach w swojej parafii od szóstej klasy.

Vienna teenager composes original four-part Mass setting
Arlington Catholic Herald
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • saherb
  03.01.2020 12:37
  To tylko potwierdza, żeby zdolnym nastolatkom pozwolić rozwinąć skrzydła, a nie ciągle wmawiać im, że są "za młodzi" itd.
 • ptyś
  03.01.2020 16:45
  Ciekawe, czy chłopaczek zna którąś z mszy gregoriańskich.
  doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 5
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44

Najwyżej docenione